C1608X7R1C105KT000N
Manufacturer:
TDK Corporation
Mfr.Part #:
C1608X7R1C105KT000N
Datasheet:
Description:
Ceramic Capacitors 0603(1608 Metric) SMD/SMT 1 µF 10 % 16 V
ParameterValue
Tolerance10 %
DielectricX7R
Voltage16 V
Min Operating Temperature-55 °C
Max Operating Temperature125 °C
Voltage Rating (DC)25 V
Capacitance1 µF
PackagingReel
RoHSCompliant
Voltage Rating16 V
Thickness0.9 mm